Mar
22

Rama Cube Reaction GTC – opinia


Rama-rowerowa-Cube-Reaction-GTC-intro

Testowany rower był rowerem seryjnym. Ale jako, że był to model 2010, test ograniczyłem do samej ramy, gdyż w modelu 2011 i 2012 jest taka sama rama. Różnica polega jedynie na malowaniu.

Rama Cube Reaction GTC

Rama wykonana w technologii GTC Twin Mold Monocoque. Linki poprowadzone wewnątrz, główka przystosowana do sterówek Tapered, mufa suportu Press Fit. Cieszy mocowanie hamulca w standardzie Post Mount oraz sztyca w popularnym rozmiarze 31,6 mm. Średnica montażowa przedniej przerzutki 34,9 mm. Wymienny hak ramy jest oczywistością.

Rama Cube Reaction GTC - suport

Jak to wygląda? Otóż wygląda potężnie! Szczególnie wrażenie robi łącznik suportu oraz główki. Sprytnie wkomponowano w ramę zacisk sztycy. Całość pomalowana dość, że tak powiem, agresywnie. Mieszanka kontrastowych kolorów sprawia, że rama wygląda, w moim odczuciu, bardzo racingowo. Chociaż znam osoby które uznają takie malowanie jako “odpustowe”. Niemniej jednak rama przykuwa wzrok i nie pozwala przejść obok niej obojętnie.

Rama Cube Reaction GTC - suport

Jak to jeździ? Testowana rama miała rozmiar 18″. Po zajęciu miejsca za kierownicą jest… wygodnie. Długość górnej rury 560 mm (horyzontalnie 588 mm) w połączeniu z 100-milimetrowym mostkiem nie wymusza naciągania grzbietu i rąk. Jest wygodnie, ale nie turystycznie. Przy moich 173 cm wzrostu wolałbym mostek 110 mm. Jednakże dłuższy mostek uspokoił by i tak już dość stabilną ramę jaką jest Reaction GTC. 70-stopniowy kąt główki sprawia, że rower dość trudno wyprowadzić z równowagi- korzenie, kamienie czy piasek, pokonywane na dużej prędkości nie są dla tej ramy dużą przeszkodą.

Rama Cube Reaction GTC - podsiodłowa

Rower przejeżdża po nich dość stabilnie, bez nerwowych ruchów. Na szczęście niezbyt długa rura górna oraz krótkie tylne widełki (420 mm) sprawiają, że w razie konieczności rower skręci tam gdzie chcemy i wtedy kiedy chcemy. Zaskakuje tłumienie nierówności- nawet spore dziury czy kamienie można pokonywać nie wstając z siodełka (mając na uwadze, że to jednak ciągle hardtail). Oczywiście poza ramą przyczyniają sie do tego również dość elastyczny jak na swoją sporą średnice wspornik siodła, oraz samo siodło.

Rama Cube Reaction GTC - sterowa

Pod górę rama sunie bardzo dobrze- na stromych odcinkach nie musimy walczyć o utrzymanie kierunku czy przyczepność przedniego koła. Transfer mocy jest genialny. Rower przyspieszał bardzo dobrze, choć w moim odczuciu trochę energii podczas sprintów przy wyższej predkości pochłaniały koła. Na podjazdach, szczególnie tych stromszych, pokonywanych równym tempem, nie było to odczuwalne. Kąt rury podsiodłowej to 73*. W moim odczuciu to wartość neutralna- przy przesunięciu siodła do przodu pozwala uzyskać pozycję preferującą wyższą kadencję i nacisk na pedały bardziej z góry, a przy jego cofnięciu osoby preferujące twardzsze przełożenia i niższą kadencję (jazdę bardziej siłową) również będą zadowoleni. Wymiana sztycy na model bez offsetu (cofnięcia jarzma) pozwoli jeszcze bardziej “wyostrzyć” kąt.

Rama Cube Reaction GTC - sterowa

Podsumowanie

Cube pokazał, że potrafi robić bardzo dobre ramy. Reaction GTC jest stworzona w bardzo trudny teren oraz maratony. Pozwala rozwijać duże prędkości przy których bardzo dobrze tłumi nierówności. Nawet jeśli odrobinę stracimy na sekcjach z ciasnymi, szybkimi zakrętami następującymi jeden za drugim, to na trudnych odcinkach nie wymagających nagłego skręcania nie dość że wyrównamy stratę, to w dodatku zaczniemy więcej zyskiwać. Rama dla bardzo ambitnych osób, ze względu na swoją solidność niekoniecznie tych najlżejszych jeźdźców. W moim odczuciu raczej do maratonów niż szybkiego, krętego XC. Choć niewykluczone, że po zmianie skoku na 80 mm stała by się idealnym kompanem do wyścigów XC. Gdybym miał kupować kolejną sztywną ramę pod koła 26″, Reaction GTC byłby moim faworytem.

Rama Cube Reaction GTC - podsiodłowa

Uzupełnienie testu

Obecny Reaction GTC (2013r.) ma identyczną geometrię co przeze mnie testowany, a więc domniemam, że właściwości jezdne ma bardzo podobne, jeśli nie identyczne.

VN:F [1.9.22_1171]


Oceń jakość artykułu

Rating: 4.3/5 (6 votes cast)
Rama Cube Reaction GTC - opinia, 4.3 out of 5 based on 6 ratings

Jeżeli uznasz wpis za interesujący poinformuj o nim znajomychSkomentuj

downtime
Dex